هويت زن

خواستم در میلاد فاطمه چیزی بگویم...
از حسنش...در وصفش...
اما دیدم در مورد او همه چیز تمام است..
او غریب تر از این حرفهاست که با حرفهای امثال من دوباره شناخته شود...
انقدر در حق او و شخصیت انقلابی او جفا شده است که بازشناسی امثال من کاری را حل نمیکند...
باید فاطمه را دوباره دید و... باز هم دوباره دید...

انا اعطیناک الکوثر × فصل لربک و انحر × ان شانئک هو الابتر

                                                * * * * * * * * *‌

((روز بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه(س) و روز زن امسال در حالی برگذار میشود که جامعه زنان ما شاهد محرومیت از پیوستن ایران به کنوانسیون "منع تبعیض علیه زنان" هستند. بانیان محرومیت اقدام خود را دارای انگیزه های اسلامی و فقهی خوانده و خطیبان نماز جمعه گذشته در بسیاری شهرها پس از محکوم کردن اقدام نمایندگان مجلس جامعه را به پیروی از الگوی حضرت فاطمه(س) فرا خواندند))
مطلب فوق بخشی از مقاله ای بود که در روزنامه یاس نو مورخه سه شنبه 28 مرداد چاپ شده بود.
اما مطلب مورد نظر برای نه مبحث کنوانسیون و درستی و نادرستی ان است و نه بحثی پیرامون جانبداری از آن. فقط اشاره کوتاهی است حول تولد حضرت فاطمه(س).

تولد حضرت فاطمه(س) در متن و چه بسا عمق دوران جاهلیت و تکریم فوق العاده یک دختر توسط پیامبر و سیره زندگی فاطمه(س) از تشکیل حلقه درس تا حضور در عرصه سیاست و دفاع از همسر و مبارزه رسمی علیه حکومت وقت ... تا مجروح شدن و شهادت همه و همه استثنائاتی بود که میبایست در متن جامعه اسلامی نوپا به قاعده تبدیل شود ... اما متاسفانه چنین نشد.
فاطمه(س) آغاز پرده برداری از جهلی بود که پیرامون شخصیت و هویت زن موجود بود نه پایان آن. اما سوگمندانهامروز خطیبان نماز جمعه هنوز سعی دارند بجای انکه از فاطمه و زینب (س) شخصیت و الگویی برای هویت زن امروز و یک گزاره مجسم دینی برای تحلیل بسازند ...از او اسطوره ای ساختند برای تجلیل که بیشتر به کار مجالس تعزیه و خطابه بیاید تا زندگی زن امروز.

کاش بجای انکه هویت زن را قاب بگیریم و گوشه تاقچه اتاق بگذاریم... از او هویتی ساخته بودیم تا بدرد موجودی و یک الگوی برجسته برای زن امروز باشد.....
و تا مادامی که شخصیت فاطمه(س) یک شخصیت دست نایافتنی و غیر قابل دسترسی به بشر باشد...همین گونه است و خواهد بود.

همه و همه اینها تلنگری است تا بخود بیاییم و قبول کنیم کمی از راه را اشتباه رفته ایم و سهل انگاری کرده ایم...خودمان و فاطمه(س) را درست نشناخته ایم... و کاش بجای انکه کنوانسیون را رد کنیم در مجامع بین المللی شرکت میکردیم و قاطعانه از احکام اسلام در ین موضوع دفاع میکردیم...چرا که انزوای کنونی نه بنفع اسلام است و نه بنفع کشور.

ای مـرغ گــرفـتـــــــار بــمــانی و بـبـیـنـی
ان روز همایون که به عالم قفسی نیست

/ 0 نظر / 8 بازدید